آموزش بازی تخته نرد

ّبا بازی تخته نرد آشنا شده و تبدیل به یک بازیکن حرفه ای شوید

آموزش بازی تخته نرد

یکی از بازی هایی که از قدیم الایام در میان ما ایرانی ها بسیار رواج داشته و دارد بازی تخته نرد می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی این بازی پرطرفدار پرداخته و تخته نرد را به صورت  قدم به قدم آموزش دهیم و سپس استراتژی های این بازی را معرفی نماییم. در اخر نیز به بررسی تخته نرد به صورت آنلاین بپردازیم. پس با ما همراه باشید. 

فلسفه پیدایش بازی تخته نرد

چگونگی پیدایش نرد امروزی: کهن‌ترین اسناد موجود در جهان که بر وجود تخت نرد به صورت امروزی دلالت دارند، اسناد کاملاً معتبر و تاریخی ایرانی است که از ساخت این بازی در زمان ساسانیان به دست بزرگمهر وزیر باهوش خبر می‌دهند.

در میان مردم خاورمیانه و مردمان اروپای شرقی بسیار رواج دارد. در این بازی دو نفره، طرفین مهره‌های خود را بر اساس دو عددی که بر روی تاس نقش می‌بندد در جهت حرکت عقربه‌های ساعت یا خلاف آن حرکت می‌دهند و درآخر از صفحه بازی خارج می‌سازند؛ در پایان بازیکنی برنده خواهد بود که زودتر همه مهره‌های خود را از زمین بازی خارج نماید. کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر سوخته نشان می‌دهد این بازی در ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد در ایران وجود داشته است.

فلسفه و رمز و راز تخته نرد:

تخته نرد : کره زمین
۳۰ مهره : نشان گر ۳۰ شبانه روز یک ماه
۲۴ خانه : نشانگر ۲۴ساعت شبانه روز
۴ قسمت زمین : ۴ فصل سال
۵ دست بازی: ۵ وقت یک شبانه روز
۲ رنگ سیاه و سپید : شب و روز
هر طرف زمین ۱۲ خانه دارد : ۱۲ ماه سال
زمین بازی : اسمان
تاس: ستاره بخت و اقبال
گردش تاس ها : گردش ایام
مهره ها: انسان ها
گردش مهره در زمین: حرکت انسان ها (زندگی )
برداشتن مهره در پایان هر بازی : مرگ انسان ها

اعداد تاس :
۱: یکتایی و خداپرستی
۲ : اسمان و زمین
۳ : پندار نیک ؛ گفتار نیک ، کردار نیک
۴ : شمال ، جنوب، شرق، غرب
۵: خورشید ؛ ماه ، ستاره ، اتش ، رعد
۶ : شش روز افرینش

 

آموزش بازی تخته نرد
آموزش تخته نرد : شروع بازی – نحوه چیدن تخته نرد

در شروع بازی هر بازیکن تاس را پرتاب می‌کند و کسی که در آغاز بازی با ریختن تاس عدد بیشتری را به دست می آورد بازی را شروع می‌کند. و اگر اعداد مساوی باشند باید مجدد تاس ریخته شود. کسی که بازی را شروع کرده با همان تاسی که ریخته شده بازی می‌کند و مجدد تاس نمی‌ریزد. برای مثال اگر حریف ۲ آورده باشد و شما ۵ شما باید ۲ و ۵ را حرکت کنید. بعد از آن نوبت بازیکن بعدی می‌شود. عددی که بدست آمده روی تاس‌ها نشان می‌دهد که مهره‌ها چه تعداد باید حرکت داده شوند و مهره‌ها رو به جلو و طبق قوانین زیر حرکت داده می شوند.

مهره ی متعلق به شما با توجه به عددی که بعد از ریختن تاس دیده شده به یک جایگاه باز، جایی که از دو مهره یا تعدادی از مهره های رقیب پر نشده باشد می تواند حرکت کند و پیش رود.

اعدادی که روی دو تاس جداگانه ریخته می شوند. برای حرکت های جداگانه مهره ها هستند و با توجه به شرایط موجود و اختیار خودتان می توانید مهره ها را تکان دهید برای مثال، اگر یک طرف عدد تاسش ۵ و ۳ باشد، می‌تواند یکی از مهره ها را پنج خانه و مهره دیگری را سه خانه جلوتر در خانه باز قرار دهد. یا می‌تواند یک مهره را هشت خانه به جلو ببرد و در یک خانه باز قرار دهد.خانه باز هم همان خانه ایست که توسط مهره های حریف پر نشده باشد.

وقتی بعد از ریختن تاس دو عدد یکسان و یا به اصطلاح جفت می آید در واقع طرف بازی ۴ تا از آن عدد را آورده است. مثلاً در تاس ۶ و ۶ بیاورد، بازیکن دارای چهارتا شش هست و می‌تواند مهره ها را با ترکیب های صحیح مختلف جا به جا کند.

همیشه باید بازیکن نهایت حرکتی را که می تواند پیش ببرد و بیشترین تعداد حرکت را که می‌تواند بازی کند.

زدن مهره و خوردن

خانه ای که در بازی توسط یک مهره پر شده باشد تک نامیده می‌شود. اگر رقیب روی این مهره تک بیاید، آن مهره را می تواند بزند و به جای آن قرار می‌گیرد و مهره خورده شده روی «بار» قرار می‌گیرد.

زمانی که یکی از بازیکن ها یک یا چند مهره بر روی بار دارد، باید در ابتدا آن مهره را وارد بازی کند و هنگامی که نوبت اوست، با توجه به تاس مهره را وارد جریان بازی کند.برای مثال، اگر یک بازیکن یک مهره در بار دارد، و تاسش ۴ و ۶ دارد، می‌تواند مهره‌اش را بر روی هر دو خانه چهار یا شش ناحیه خودی رقیب خود قرار بدهد به شرطی که خانه ها بسته نباشند.

اگر هیچ یک از خانه‌ ها باز نباشد، طرفی که بازی می کند نوبت خود را از دست می دهد. پس از آن‌که آخرین مهرهٔ ی موجود در بیرون از بازی وارد بازی شد، بازیکن به بازی عادی خود ادامه می‌دهد و اگر از تاسش چیزی باقی‌مانده باشد، آن را بازی می‌کند.

نکته: در ۶ خانه آخر چینش بازی نمی‌توان مهره رقیب را زد و دوباره آن را حرکت داد.

قانون خارج کردن

اگر تاس انداختید و در خانه مورد نظر هیج مهره‌ای نبود با شرط اینکه در خانه‌های بعدش هم هیچ مهره‌ای نباشد، شما می‌توانید این مهره را از نزدیکترین خانه قبل از عدد تاس بردارید. مثلاً تمام مهره‌های شما در خانه‌های ۱٬۲٬۳ جمع است و شما تاس می‌اندازید. اگر تاس شما مثلاً ۴و۶ باشد شما می‌توانید دو مهره از خانه ۳ خارج کنید اما اگر در خانه ۵ شما مهره باشد شما نمی‌توانید با تاس ۴ مهره از بازی خارج کنید و باید این تاس را بازی کنید.

حال اگر تاس جفت بیارید شما می‌توانید چهار مهره از خانه عدد تاس خارج کنید. مثلاً اگر جفت ۳ بیارید در صورتی که چهار مهره در خانه ۳باشد می‌توانید هر چهار مهره را خارج کنید. اگر کمتر از چهار مهره در خانه ۳ باشد، می‌توانید تعداد تاس ۳ باقی‌مانده را از خانه ۲ بردارید(درصورتی که خانه ی ۴و۵و۶ شما خالی باشد .) وقتی در خانه‌‌ی ۶ مهره ی حریف را زدید هنگام بازی برای تک ندادن در حالی که مهره ی مورد نظر تاس را دارید نباید مهره ی دیگری را بازی دهید. مثلا ۲ مهره‌ برروی خانه ی ۵ دارید و مهره ی حریف برروی بار است و تاس شما ۵ و ۲ داده است شما فقط در صورتی قادر به بازی دادن مهره ی خانه ی ۵ به دو خانه جلوتر می باشید که در خانه ی ۲ هیچ مهره ای برای خروج وجود نداشته باشد.

خارج کردن و اتمام بازی

وقتی که همه مهره‌ها را در طرف خود جمع کردید دیگر نوبت به آن رسیده که مهره‌های خود را کم کم از بازی بیرون بکشید و برای این کار ،باید تاس‌ها را بیندازید و به ازای هر عددی از تاس، یک مهره از بازی خارج کنید. فرضا اگر شما ۵و۲ بیاورید، باید یک مهره از خانه شماره ۵ و یک مهره از خانه شماره ۲ از بازی خارح کنید و اگر در خانه‌های ۵و۲ هیچ مهره‌ای نبود باید با دیگر مهره‌ها این تاسهای ۵و۲ را بازی کنید مثلاً برای تاس ۵ یک مهره از خانه ۶ به خانه یک ببرید و برای تاس دو یک مهره از خانه‌های دیگر حرکت دهید.

 

قانون

طبق یکسری قوانین اگر شما تاس انداختید و در خانه عدد مورد نظر شما هیج مهره‌ای نبود با شرط اینکه در خانه‌های بعدش هم هیچ مهره‌ای نباشد، شما می‌توانید این مهره را از نزدیکترین خانه قبل از عدد تاس بردارید.
حال اگر تاس جفت بیارید شما می‌توانید چهار مهره از خانه عدد تاس خارج کنید.

حالت مارس

اگر قبل از اینکه حریف‌تان بتواند اولین مهره خود را از بازی خارج کند، تمام مهره‌هایتان را از بازی خارج کنید، حریف شما مارس شده و امتیازی که بدست می‌آورید ۲ است. ولی در بیشتر اوقات وقتی فقط برنده بازی هستید در رقابت نرمال امتیازی که بدست می آورید ۱ است.

مارس سیاه

در صورتی‌که شما بتوانید تمام مهره‌های خود را از بازی خارج کنید و حریف‌تان هنوز هیچ مهره‌ای را خارج نکرده باشد و حداقل یک مهره در خانهٔ خودی شما داشته باشد اصطلاحاً می‌گویند حریف مارس اکبر شده و در این‌صورت به شخص برنده ۳ امتیاز تعلق می‌گیرد.

حالت داو دادن

داو دادن یک حالت اختیاری و توافق دو طرفه است است. هر زمانی که هر کدام از دو بازیکن فکر کنند که برنده هستند، می‌توانند از حریف بخواهند که باخت را بپذیرد یا امتیاز نتیجهٔ بازی دو برابر شود.

قبل از آن بازیکنان مجبور بودند تا آخر بازی کنند و ممکن بود در این بین شانس دخالت زیادی در بازی توسط بازی می‌کرد. حال آنکه با داو دادن این شانس کشته می‌شد و بازیکنی که به واسطهٔ بازی ضعیف عقب بود تسلیم می‌شود.

در طول بازی هر بازیکن که فکر می‌کند شایسته پیروزی است می‌تواند داو دهد و تنها می‌تواند یکبار و قبل از تاس ریختن این چالش را برای حریفش به وجود بیاورد. بعد از اینکه داو از سوی هر یک از بازیکن‌ها پیشنهاد شد، حریف حق دارد که آن را قبول یا رد کند. اگر داو رد شود یعنی حریف شکست را قبول کرده و ست بعدی بازی شروع می‌شود؛ ولی اگر داو را قبول کرد بازی ادامه پیدا می‌کند و امتیاز بازی در عدد کیوب ضرب می‌شود و در این هنگام تاس داو طرف بازیکنی می‌رود که داو را قبول کرده و عدد شماره ۲ کیوب رو قرار می‌گیرد. همچنین اختیار داو دوباره با اوست.

بازیکنی که پیشنهاد داو را داده دیگر با کیوب کاری نخواهد داشت. بازی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که بازیکنی که داو را قبول کرده احساس کند این بار او شایستگی پیروز شدن را دارد و بر روی داو حریف داو می‌دهد و اینبار کیوب روی عدد ۴ می‌رود. باز هم حریف حق انتخاب دارد که کیوب را بگیرد یا رد کند. اگر رد کند ۲ امتیاز واگذار کرده. واگر قبول کند امتیاز بازی روی عدد ۴ می‌رود و نتیجه هر ست در عدد کیوب ضرب خواهد شد. یعنی اگر شما مارس شدید و کیوب روی ۴ باشد شما ۸ امتیاز دادید و اگر یک دست معمولی باختید و کیوب روی ۲ باشد ۲ امتیاز به حریف خواهید داد و یا اگر مارس اکبر شده باشید و کیوب روی ۱۶ بوده باشد ۴۸ امتیاز داده‌اید.

کیوب داو یا تاس داو به تاسی می‌گویند که برای عمل داو دادن به کار می‌رود و یک مقدار از تاسهای بازی بزرگتر است و بر روی آن شماره‌های ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و ۶۴ درج شده‌ است.

 

استراتژی های اساسی در تخته نرد

در نرد برای اینکه بدونید دارید چی کار می کنید و از گشایش ها چی میخواید و اینکه به حرکات را در قالب اهداف خاصی یعنی استراتژی ها دنبال کنید باید با استراتژی ها آشنا بشید و البته نرد نیز یک بازی فوق العاده سیال است و یک بازیکن برای رسیدن به هدف باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشه وخودشو با استراتژی های مختلف وقف بدهد.

در بازی تخته نرد دو استراتژی داریم:

۱- استراتژی های هجومی (حمله)    ۲- استراتژی های دفاع

تیتر وار آنها رو مرور می کنیم :

۱- حمله کردن
الف : جلو افتادن در مسابفه ( بردن مسابقه )
ب:ششدر کردن
ج: حمله برق اسا

۲- دفاع کردن
الف:لنگر انداختن
ب: بازی انتظاری
ج: قفا نرد

آموزش بازی تخته نرد
الف: استراتژی های هجومی(حمله) :

۱- جلو افتادن در مسابقه بدون درگیری

تخته نرد یک مسابقه است که در آن هر دو طرف سعی بر این دارند که مهره هایشان را زودتر به خانه خود برسانند. در این بین راحت ترین و اساسی ترین طرح برای بردن بازی و جلو افتادن در این مسابقه این است که شما بدون درگیری با حریف خود و عبور دادن امهره هایتان از مهره های دشمن و رساندن به نقاط امن به سادگی از حریف جلو بیافتید و این جلو بودن در مسابقه بر اساس شمارشگر ( پایپ) مشخص می شود به این صورت که هرچه شمارشگر برای بازیکنی عدد کمتری را نشان دهد آن بازیکن در مسابقه جلو خواهد بود.
سفید مشغول مهره خوردن است در حالی که قرمز یک مهره کشته دارد و در مسابقه عقب افتاده

۲- ششدر کردن

جذابترین بخش بازی تخته نردبه این صورت که شما با ساختن چندین خانه به صورت متوالی و ایجاد یک سد جلوی مهره های حریف اجازه عبور کردن به او را نمیدهید و بازیکن حریف پشت این سد شما زندانی خواهد شد. برای ششدر کردن گرقتن یک سری خانه های کلیدی بازی مانند خانه های ۸ و ۷ و ۶ و ۵ از اهمیت ویژه ای برخودار است.
در تصویر میبینید که قرمز ۵ خانه گرفته و با جفت ۳ میتواند خانه ۷ خود را بگیرد و ششدر را کامل کند.

۳- حمله برق آسا

زمانی این اتفاق می افتد که حریف شما درزمین شما مهره تک دارد و شما با زدن مهره حریف و بستن خانه صورت متوالی عرصه را بر او تنگ خواهید کرد و اجازه نمیدهید مهره اش از روی پیشخوان به زمین بازی برگردد و بازی را ادامه دهد , و این بازی را تا زمانی ادامه میدهید که بتوانید تمام خانه ها را بگیرید و ششدر کنید.
سفید چندین گشاد در خانه قرمز دارد . قرمز میتواند با زدن دو مهره از سفید یک حمله ناگهانی را آغاز کند و پشت بند آن خانه بگیرد

 

ب : استراتژی های دفاعی:

۱- لنگر انداختن

به این صورت است که شما با مهره های خود یکی از خانه های حریف را می گیرید و این خانه هرچه جلوتر باشد مزیت بیشتری خواهد داشت مثل خانه های ۴ و ۵ که با گرفتن این خانه ها اجازه نخواهید داد که حریف به راحتی مهره هایش را وارد زمین خود کند و از طرف دیگر با بستن خانه های خود منتظر یک لغزش از حریف خود می مانید تا با گرفتن کشته بازی را به سود خود کنید.
در تصیر میبینید که قرمز خانه افشار ( ۲۰) را در زمین سفید گرفته

۲- بازی انتظاری : ( کمین کردن )

زمانی اتفاق می افتد که یکی از بازیکنان خانه هایی در قسمت بیرونی زمین حریف مثلا درب خانه یا خانه ۸ یا ۱۰ یا… حریف را با دومهره اشغال میکند و از طرفی شروع به گرفتن خانه های خود میکند وآنقدر دومهره را در زمین حریف نگه میدارد تا حریف مجبور به گشاد دادن شود و بتواند از اوکشته بگیرد و بازی را به سود خود برگرداند.
در تصویر : سفید موفق شده خانه ی ۷ قرمز را بگیرد و منتظر است با یک جفت فرار کند یا یک مهره گشاد از قرمز بگیرد.

۳- برگشت بازی: ( قفا نرد)( بدل) (backgame)

این استراتژی برای زمانیست که تعداد کشته های یکی از بازیکنان زیاد میشود و او توانسته دو خانه یا بیشتر در زمین حریف برای خود بگیرد .معمولا بازی بینان وقتی این اتفاق رخ میدهد به کنایه به بازیکنان میگویند مهره هایت رو برعکس جمع میکنی. همیشه این توصیه بوده که از این شیوه استفاده نکنید چرا که امکان مارس شدن وجود دارد . خود این روش به زیر شاخه هایی تقسیم میشود که در اینده راجع به انها بحث خواهیم کرد.
در تصویر میبینید قرمز دو خانه در زمین سفید گرفته

 

گل بهار

آموزش بازی تخته نرد

گل بهار یکی از انواع بازی نرد است که در کشورهای خاور میانه از جمله ایران و ترکیه رواج زیادی دارد. نام های دیگر این بازی « نرد دیوانه» و « گل بارا » نیز می باشند. از ویژگی ها بارز این بازی میتوان به قرار گرفتن هر ۱۵ مهره روی خال خان در ابتدای بازی و همچنین نحوه بازی کردن جفت ها اشاراه کرد که وجه تمایز آن با تخته نرد متداول نیز می باشد.

چیدن و هدف بازی: هر دو بازیکن هر ۱۵ مهره ی خود را در خانه ی یک حریف می چینند و مانند تصویر بالا و در جهت فلش ها به حرکت در می آورند تا به خانه ی خود برسند و سپس آن ها را از بازی خارج کنند. بازیکنی که زودتر مهره های خود را از بازی خارج کند برنده بازی است.

شروع بازی: هر دو بازیکن تاس می ریزند و بازیکنی که تاس بیشتر را آورد دوباره تاس خواهد ریخت و بازی را شروع خواهد کرد.

قوانین :

حرکت مهره ها: مهره ها تنها در خانه های آزاد می توانند وارد شوندو اگر خانه ای توسط مهره ی حریف پر شده بود بازیکن حق ندارد به آن خانه وارد شود.

زدن : فرق اصلی بازی گل بهار و دیگر انواع تخته نرد این است که در گل بهار زدن ندارد. بازیکن اجازه ندارد حتی مهره تک حریف را بزند و یا به آن خانه وارد شود. در واقع هر یک مهره سند یک خان را به نام بازیکن می کند.

جفت ها: در سه تاس اول بازی جفت ها مانند تخته نرد بازی می شوند به این صورت که اگر جفت۶ آوردید چهار تا شش بازی خواهید کرد. اما پس از سومین تاس نحوه ی بازی کردن تفاوت خواهد کرد. به این صورت که اگر جفت ۳ آوردید ، اجازه دارید جفت ۳ و سپس جفت ۴ و جفت ۵ و جفت ۶ را تا اخر بازی کنید. البته در ابتدای بازی که هنوز مهره ها پخش نشده اند شاید بتوان جفت ها را به راحتی بازی کرد اما با دقت به اینکه در بازی گل بهار هر یک مهره یک خانه را می گیرد بازیکردن جفت ها دشوار می شود.

مهره خوردن: مهره خوردن در گل بهار مانند تخته نرد متداول است و هر بازیکن ابتدا باید همه ۱۵ مهره را به خانه برساند و سپس شروع به برداشتن کند.

 

پلاکوتو

آموزش بازی تخته نردآموزش بازی تخته نرد

پلاکوتو یکی از ۳ بازی رایج با تخته نرد در کشور یونان است که در بین مردم به تاولی هم معروف است. این بازی به صورت ۱ ، ۳ ، ۵ ،۷ امتیازی برگزار می شود.

چیدن : هر بازیکن ۱۵ مهره خود را در خانه ی شماره ۱ حریف قرار می دهد و آنها را باید به سمت خانه ی خود به حرکت بیاورد.

هدف : هر بازیکنی که زودتر مهره هایش را به خانه رساند و آنها را از بازی خارج کرد برنده ی بازی است.

شروع بازی : هر دو بازیکن تاس می ریزند و بازیکنی که تاس بالاتر آورد بازی را شروع می کند و دوباره تاس می ریزد. در دست های بعدی بازیکن برنده بازی را شروع خواهد کرد.

قوانین :

مهره ها فقط در خانه های آزاد حرکت میکنند و نمیتوانند وارد خانه هایی که با دو یا تعداد بیشتری مهره گرفته شده باشد وارد شوند.

جفت ها ۴ بار بازی می شوند.

شما باید بیشترین تاسها رو حتی الامکان بازی کنید.

قفل کردن: در این بازی زدن نداریم اما یک بازیکن می تواند با مهر ی خود روی مهره ی تک حریف رفته و او را قفل کند. مهره حریف نمیتواند به بازی ادامه دهد تا زمانی که شما مهره ی یا مهره هایتان را از رویمهرهی حریف بردارید.

قفل کردن مهره ی مادر : آخرین مهره ی شما در خانه ی ۱ حریف ( ۲۴ خودتان ) یا نقطه ی شروع بازی مهره ی مادر نامیده می شود. اگر حریف بتواند مهره ی ماد را رد خانه ی شروع قفب کند ۲ امتیاز به نفع او رقم می خورد . البته به شرطی که حریف خودش در خانه ی شروع بازی مهره نداشته باشد.

برداشتن مهره : وقتی همه ی مهره ها به خانه ی خودی رسیدند . بازیکن اجازه دارد مهره بخورد.

امتیاز : شکست در این بازی ۱ امتیاز دارد نگر اینکه بازیکن مقابل هنوز نتوانسته باشد یک مهره اش را به خانه ببرد که در آن صورت ۲ امتیاز واگذار خوهد کرد.

دبل در این بازی وجود ندارد.

استراتژی: شما باید مراقب باشید که مهره ی تان قفل نشود که تا آخر بازی مجوبرید منتظر بمانید تا حریف مهره اش را از روی مهرهی شما بردارد و امکان باخت ۲ امتیازی زیاد می شود.

 

 

آموزش بازی تخته نرد

آشنایی با اصطلاحات مهم در تخته نرد.

حمله برق اسا: بازی هجومی وگرفتن کشته از حریف در زمین خودی که با بستن خانه ها همراه است.

پوشش: بستن یک مهره تک با مهره ی دیگر

شستن بازی: وقتی دو حریف با توافق بازی رو مساوی تمام میکنند.

تعطیل است: مهره کشته شده در زمین حریف ننشیند.

شش بش در بازی تخته نرد: تاس شش پنج

باز کردن خانه: برداشتن یک مهره و ازاد ساختن خانه ای برای نشستن یا زدن حریف

مفت بر: کسی که بازی ای را به راحتی میبرد.

مفت باز: کسی که به راحتی بازی واگذار میکند.

شکستن در بازی تخته نرد: نصف کردن مهرهای موجود در یک خانه و قرار دادن انها در خانه یا خانه های دیگر

 

اصطلاحات تخته نرد رایج در ایران

چیدن: قرار دادن مهره در زمین برای شروع یازی

افشار در بازی تخته نرد: به خانه شماره ۵ زمین خود و حریف خان افشار میگویند.

افشار گیری: گرفتن خانه ۵ خود و یا حریف

اصطلاح اسیر در تخته نرد: دو مهره ای که در زمین حریف و در خانه ۲۴ هستند.

فرار: برداشتن مهره در تیررس حریف و بردن بر روی دیگر مهره های خودی، مخصوصا مهره ای اسیر در زمین حریف

جفت: وقتی دو تاس مانند هم به زمین میشینند مثلا ۲۲ – ۳۳ ۱۱ و….

دو کور: تاس جفت یک ۱۱

درب خانه: خانه شماره هفت هر بازیکن

خال خان: خانه شماره یک در زمین خودی

دو شش: جفت شش

کوه خانه: خانه ای بیشتر از ۵ مهره در ان قرار گرفته باشد.

معنی پل در بازی تخته نرد: به مهره های خانه شماره ۱۳ که نقش پل را برای فرار دو اسیر ایفا میکنند.

تاس ریز: استوانه هایی مانند لیوان که تاس را در ان قرار میدهند و به روی صحفه میریزند.

نراد: کسی که نرد بازی میکند.

نرد: به معنی جنگ و منظور بازی تخت نرد است.

گشاد دادن: وقتی شما مهره ای را به صورت تک در خانه ای قرار می دهید و حریف قادر است آن را بزند.

قات کردن : فرار کردن – بردن مهره به روی مهره های خودی مثله ۶۵ از ۱۸/۲۴

خانه مرشد : خانه شماره ۳ زمین خودی

ته خانه : خانه های اخر زمین خودی ( خانه ۱ و ۲ )

مایه : مهره ای که به صورت یدکی بر روی دومهره خود یا تک باشد و با تاس بعدی اماده گرفتن خانه های ازاد باشد.

دش : مخفف دو شش

مارس : هنگامی که شما تمام مهره های خود را از بازی خارج کردید و حریف هنوز هیچ مهره ای برنداشته

سگ مارس : هنگامی که شما همه مهره ها را خارج کردید و حریف هنوز در زمین شما مهره دارد.

ماره : همان سگ مارس

زدن : کشته شدن مهره تک که باید برگردد و از زمین حریف بازی رو اغاز کند.

گشایش : حرکت اول بازی

خانه آزاد : خانه هایی که مهره ای در انها قرار نگرفته

داو ( دو ) : دو برابر کردن نتیجه بازی

دوبرگرد : برگرداندن داو (دو یا دبل ) حریف به خودش

بازی به دو : بازی که داو یا دبل ردو بدل شده و امتیاز برد آن بازی ۲ شده است.

نشستن : قرار گرفتن مهره کشته شده از روی پیشخوان به روی زمین

کعبتین : تاس

تاس گرفتن : حیله و نیرنگ به منظور نشستن تاس روی عدد خاص

تاس موافق : تاس مورد علاقه و خواسته شده

تاس مخالف : تاسی که مورد نیاز بازیکن نیست

تاس ریختن : پرتاب تاس از درون تاس ریز به روی زمین

تاس بالا : تاسهای که عدد بزرگتری دارند مثل چهار و پنج شش

تاس پایین : تاسهای که اعداد کمتری دارند مثه یک و دو وسه

حکم تاس : بازی که به اجبار و برای بازی کردن هر دو تاس باشد.

دست به مهره: طبق قوانین ایرانی دست شما هر مهره ای را لمس کرد باید همان را بازی کند.

خوردن مهره : برداشتن مهره ها در انتهای بازی از زمین و خارج کردن انها از بازی

گشاد بازی : بازی ای که به دلیل احتمال باخت زیاد همه مهره ها رو تک بدهید و ریسک بازی را بالا ببرید.

بازی تاخیری: بازی که در قسمت بیرونی زمین حریف مانند خانه های ۷ -۸ -۹ -۱۰ خانه گرفتید و منتظر گشاد دادن حریف هستید.

رجز خوانی : جنگ لفظی دو بازیکن که در بازی دوستانه باعث شیرینتر شدن بازی میشود.

تاس آینه : تاسی که به روی لبه زمین بازی یا مهره قرار بگیرد و عدد آن مشخص نباشد.

وینشیر : نام قدیمی بازی تخته نرد

نردشیر : نام قدیمی بازی تخته نرد

لنگر پایین : گرفتن خانه های یک – دو – سه حریف با دو مهره و بیشتر

لنگر بالا : گرفتن خانه های چهار- پنج – شش حریف با دو مهره و بیشتر

خان : منظور هر یک از ۲۴ خانه بازی تخته نرد است.

پیشخوان : به قسمت برجسته وسط که زمین بازی را دو نصف میکند و مهره های کشته در بالای ان قرار میگیرند.

بستن : گرفتن یک خانه با دو مهره

سد : بستن راه حریف

ششدر : گرفتن شش خانه جلوی حریف با دو مهره به طوری که حریف قادر به گذشتن از انها نیست.

حمله برق آسا: بازی هجومی وگرفتن کشته از حریف در زمین خودی که با بستن خانه ها همراه است.

پوشش : بستن یک مهره تک با مهره ی دیگر

شستن بازی : وقتی دو حریف با توافق بازی رو مساوی تمام میکنند.

تعطیل است : مهره کشته شده در زمین حریف ننشیند.

شش بش : تاس شش پنج

باز کردن خانه : برداشتن یک مهره و ازاد ساختن خانه ای برای نشستن یا زدن حریف

مفت بر : کسی که بازی ای را به راحتی میبرد.

مفت باز : کسی که به راحتی بازی واگذار میکند.

شکستن : نصف کردن مهرهای موجود در یک خانه و قرار دادن انها در خانه یا خانه های دیگر

 

بازی تخته نرد آنلاین

آموزش بازی تخته نرد

بازی آنلاین تخته نرد از بازی های جذاب و پرطرفدار است که امروزه در سایت تخته شرطی و پولی می توانید لذت بازی را به همراه کسب در امد بچشید و به سادگی بازی کنید.

تخته نرد یک بازی مهارتی و تا قسمتی شانسی است و یکی از هیجان انگیزترین بازی های دو نفره است که یاد گیری آن در عین سادگی بسیار جذاب است. معمولا سایت هایی که حاوی این بازی هستند دارای قسمت های مختلف برای این بازی هستند.
این بازی نیز در رده ی بازی های کازینویی قرار می گیرد و شبیه نوعی پوکر میباشد که البته نیاز به مهارت،تمرکز،دقت بالا و شانس دارد.

حال اگر شما یک بازیکن حرفه ای در این زمینه هستید و شانس شما در این مباحث بالاست و می توانید شرایط بازی و تاس ها را کنترل کنید و تجربه کافی را دارید می توانید از هوش و تجربه خود استفاده کنید و در سایت های معتبر حاوی این بازی ثبت نام کنید و بازی کنید .اگر درست و اصولی پیش بروید به راحتی می توانید پول خوبی را بدست آورید و در حین بازی منبع در آمد هم داشته باشید.

اگر تجربه کافی را داشته باشید از بسیاری از بازیکن ها جلوتر هستید چون بیشتر بازیکنان آنلاین تخته نرد استعداد ندارند و صرفا جهت سرگرمی سمت این بازی آمده اند و حتی اصول اولیه بازی تخته را نمی دانند.

از راه های تمرین بازی تخته نرد این است که  قبل از شروع بازی در برابر افراد واقعی در سراسر جهان برای پول واقعی اول با بازی کامپیوتری یا ربات بازی کنید این کار باعث میشود که شما آزمون و خطا داشته باشید و با تمرین بیشتر مهارت کافی را بدست آورید.

 

سایت تخته نرد برای شرط بندی

مثل هر بازی دیگری قبل از اینکه شروع به بازی در سایت ها کنید. بررسی های لازم را انجام دهید و یک سایت معتبر بدست آورید و سپس بعد از اطمینان از سایت ثبت نام کنید. شما می توانید لیست معتبرترین سایت های شرط بندی با درگاه مستقیم بانکی را در سایت شرط برتر مشاهده کرده و سایت مورد نظر خود را برای پیش بینی و شرط بندی انتخاب کنید.

تخته نرد آنلاین شرطی

آموزش بازی تخته نرد

چند راه مختلف وجود دارد که این بازی انجام می شود. در بازی تخته نرد قطعات خود را از سمت راست بالا به سمت مقابل حرکت می دهید، در حالی که حریف قطعات خود را از سمت راست پایین حرکت می دهد.

برای شروع بازی تخته نرد آنلاین شرطی، هر دو بازیکن باید تاس را رول کنند تا ببینند که چه کسی بالاترین رقم تاس را بدست می آورد هر کس بالاترین عدد را بیاورد می تواند بازی را شروع کند و بازی خواهد بود اما اگر هردو بازیکن عدد یکسانی را با تاس اوردند باید دوباره تاس را رول کنند تا نفر شروع کننده بازی مشخص شود.

در بازی آنلاین هم اگر هر دو تاسی که رول میکنند یک عددیکسانی را نشان دهد (مثلا ۴-۴ یا ۶-۶) آن بازیکن بجای دو حرکت میتواند چهار حرکت را انجام دهد.

 

آموزش تصویری(ویدئویی) بازی تخته نرد

 

اصول بازی تخته نرد

چه بسیار بازیکنان بزرگی که در بازی های حساس شکست خورده اند اما این به خاطر اشتباه یا نداشتن تکنیک نبوده بلکه به خاطر نداشتن ثبات ذهنی، شکست خورده اند. قصد داریم درمورد اصولی صحبت کنیم که برای تبدیل شدن به یک بازیکن بزرگ لازم است و شاید دانستن آنها بتواند در تمام موقعیت های بازی از گشایش تا حمله برق آسا و گشاد بازی و ششدر کردن ، کمک حال شما باشد.

۱- انگیزه

انگیزه روزی دانش آموزی به استاد خود گفت من دوست دارم از لحاظ معرفت در سطح شما باشم. استاد پیر پاسخ داد ای کاش من الان مانند شما جوان بودم. داشن آموز پرسید چرا؟ استاد دست شاگرد را گرفت و او را به طرف رودخانه برد. پیر مرد سر دانش آموز را زیر آب کرد و فشار داد. پسرک شگفت زده شد و ترسید که نکند غرق شود وشروع کرد از خود دفاع کردن ولی استاد همچنان سر اورا محکمتر به زیر آب فشار میداد و جوان که باورش شده بود که میخواهد غرق شود بیشتر از خود دفاع میکرد تا اینکه استاد او را رها کرد و سرش را از آب بیرون آورد و سرفه ای کرد پیر مرد از او پرسید وقتی زیر آب بودی چه میخواستی؟

پسر پاسخ داد اگر کسی شناخت داشته باشد میداند دراین شرایط سخت چکار انجام دهند اما من با انگیزه زنده ماندن تلاش کردم . داشتن انگیزه و نیروی جوانی باعث میشود برای به دست آوردن آن چیزی که نسبت به آن شناخت ندارید تلاش و حرکت کنید. این یک نکته مهم در مورد تخته نرد است اگر شما انگیزه و اشتیاق داشته باشید مهارت های فنی را نیز بدست خواهید آورد ، اما بدون انگیزه همه چیز تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

۲- یاد گرفتن به دست آوردن یا از دست دادن چیزی

یادگرفتن به دست اوردن یا از دست دادن چیزی اگر دوست دارید برنده باشید شاید پذیرفتن شکست برای شما کمی سنگین باشد، اما در تخته نرد هرچقدر هم خوش شانس باشید نتیجه بازی حتی تا تاس آخر نا مشخص است و شما در این تردید را همیشه همراه خود دارید که ممکن است شکست بخورید.اگر بخواهید با ترس از شکست بازی کنید هیچگاه به عنوان یک بازیکن موفق دست پیدا نخواهید کرد اما از آن جا که در زندگی نیز از دست دادن وجود دارد.

شما باید عاقلانه آن را بپذیرید مانند شیر یا خط کردن که همیشه احتمال ۵۰ % برای شما وجود دارد و۵۰ % دیگر متفاوت است از آنچه شما میخواهید. بازیکنان زیادی در تخته نرد وجود دارند که اغلب مواقع برنده هستند اما اگر به مدت طولانی تخته بازی کنند نمیتوانند قبول کنند که ممکن است ۱۰ مسابقه ۱۰۰ مسابقه را ببازند و پس از یک شکست کوچک کاملا بر هم میریزند و روحیه خود را از دست میدهند. این موضوع به این دلیل است که نمیتوانند از دست دادن یا شکست خوردن را بپذیرند.

۳- خوشبینی

خوشبین بودن بازیکنان بزرگ با تاس شعبده بازی میکنند. آنها همه تاس های خوب را برای خود میریزند وتاس های بد را به حریف میدهند. آنها همیشه نیمه پر لیوان را میبینند. مثلا اگر احتمال تاس های مخالف ۱۹ باشد وتاس های موافق ۱۷ آنها همیشه به ۱۷ احتمال فکر میکنند هرچند که کمتر باشد.در نرد نیز خوب است که همیشه بازیکنان خوش بین باشند و در مورد تاس های خوب فکر کنند.

در تصویر زیر ببنید سیاه ۴۱ دارد اگر یک بازیکن خوش بین در این موقعیت قرار گیرد با طرحی که در ذهن دارد میداند اگر سفید موفق شود خانه افشار را بگیرد تا آخر بازی دچار مشکل میشود پس با خوش بینی مهره سفید را میزند و امیدوار است که سفید نتواند مهره تک او را بزند هرچند که احتمالات زدن زیاد باشد. اما اگر همین موقعیت را یک بازیکن بد بین بازی کند با ترس کشته شدن مهره اش مهره حریف را در خان افشار نمی زند و در کل بازی خود را دچار مشکل میکند.

۴-بدون توجه به نتیجه بازی کنید

بدون توجه به نتیجه بازی کنید معمولا در تخته نرد دونوع بازیکن وجود دارد یک دسته از بازیکنان که پس از شکست ، ناراحتی آن را فراموش میکنند و با روحیه ای نو، مسابقه بعدی را آغاز میکنند اما دسته ی دیگر پس از امتیاز دادن عصبانی می شوند و این عصبانیت را در بازیهای بعد همراه خود دارند و دوباره همین عامل شکستهای بعدی شان میشود.

بازیکنان بزرگ می دانند آن چیزی که از دست رفته را دیگر نمی توانند به دست بیاورند پس راجع به آن فکر نمی کنند آنها قادر هستند حتی بازیهای با ۱۰ امتیاز اختلاف را جبران کنند.بهترین نمونه برای این نوع بازیکنان نک بالارد است که این ویژگی او یک تهدید برای هر بازیکنی محسوب میشود. او بدون اینکه در نظر بگیرد ۲۰۰ امتیاز عقب است یا پیش است بازی میکند و همیشه فردا را آفتابی میبیند.

۵-سپاسگذار بردهایتان باشید

سپاسگذار بردهایتان باشید یاد بگیرید برای برد بازی کنید و در مقابل هر بردتان از خودتان تشکر کنید به خاطر بازی خوب خوتون فرق نمیکند چه حریف قوی باشد وچه خیلی ضعیف و یا حتی اینکه بهترین تاس ها برای شما آمده باشد.

۶- از اشتباهات درس بگیرید

از اشتباهات درس بگیرید کلیدهای موفقیت را پیدا کنید و بدانید رسیدن به موفقیت امکان پذیر نیست مگر اینکه شما جهل و اشتباهات خود را قبول کنید وبخواهید آن ها را تصحیح کنید. اگر بازیکن بزرگی هستید و ضریب اشتباه شما ۱ در صد است و یا اگر بازیکن معمولی هستید و اشتباهات خیلی زیادی را در بازی انجام میدهید باید آن ها را قبول کنید و برای برطرف شدنشان کار کنید. برنامه های رایانه ای مانند گنو شاید مانند انسان روح نداشته باشند اما خیلی سریع به اشتباهات پی میبرند پس سعی کنید از این برنامه ها استفاده کنید و از گذشته درس بگیرید.

۷-درک کردن مهمتر از حفظ کردن است

درک کنید در تخته نرد موقعیت ها خیلی با هم متفاوتند طوری که اگر یک تصویر از بازیهای گذشته شما را نقاشی کنند و به شما نشان دهند به یاد اوردن آن کار دشواریست, از این رو حفظ کرد موقعیت ها نمیتواند همیشه به شما کمک کند. اما اگر شما درک درستی از بازی و حرکات صحیح داشته باشید قادر خواهید بود در هر حالت غیر منتظره ای که پیش می آید تصمیمات درستی بگیرید.

۸- موقعیت ها با هم متفاوتند

موقعیت ها با هم متفاوتند تفاوتی که شطرنج و تخته نرد با هم دارند این است که اگر شما در شطرنج مهره ای را به خانه ای ۸ یا خانه ۷ قرار دهید شاید زیاد با هم تفاوت نداشته باشند اما در نرد جا به جایی یک خانه ای مهره ای میتواند شما را برنده یا بازنده بازی کند. شما باید همیشه این موضوع را باور داشته باشید و با دقت و تفکر مهره را جا به جا کنید و بدانید یک مهره جلو و عقب بودن ممکن است جریان بازی را کاملا عوض کند.

۹- همیشه برای پیروزی بازی کنید

تخته نرد بازی است که وجود عامل های تصادفی مانند تاس و همچنین وجود یک حریف باعث عدم قطعیت در تصمیم گیری می شود. یاد گرفتن تخته نرد یعنی یاد گرفتن تجزیه و تحلیل و پیش بینی در شرایط نا مشخص. تعین حرکت های صعودی و نزولی با توجه میزان پاداش و جزا. اگر میخواهید در تصمیم گیری های خود در شرایط نا مشخص در زندگی بهتر عمل کنید توصیه میکنیم حتما بازی تخته نرد را انجام دهید که به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

همین حالا پیش بینی کن

برچسب ها
بازی انفجار zepplein

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن